Wege buty FAQ

Dlaczego wegetarianie/ki nie noszą butów ze skóry?

Ponieważ skóra na buty pochodzi z rzeźni. Zwierzęta (głównie krowy i świnie) są hodowane nie tylko dla mięsa, ale i dla skór. Kupując buty ze skóry, wspierasz ten przemysł tak samo jak jedząc mięso.

Czy produkcja sztucznej skóry nie jest szkodliwa dla środowiska?

Każda produkcja jest szkodliwa dla środowiska. Odpady z rzeźni (bo stamtąd się bierze naturalna skóra) też są toksyczne. Jeśli więc nie uśmiecha Ci się chodzenie we własnoręcznie wykonanych butach z łyka, musisz czasem wybrać „mniejsze zło”.

Czy to etyczne kupować buty w hipermarkecie?

Każdy z nas chciałby kupować wege buty w sklepie na własnym osiedlu, wyprodukowane z materiałów wytworzonych lokalnie itd. Nie zawsze jest to możliwe i czasem trzeba pójść na kompromis, ale tylko od nas zależy, na jak duży. Na przykład: jeśli unikasz koncernów i międzynarodowych sieci sklepów, poszukaj wege butów na rynku w Twojej okolicy. Jeśli bojkotujesz produkty chińskie, idź do sklepu sportowego/turystycznego i poproś o nieskórzane buty trekkingowe. W sklepach sportowych można znaleźć buty nieskórzane, wyprodukowane w Unii Europejskiej.

Jak rozpoznać, czy buty są skórzane?

Na szczęście nie musi tego robić ani na oko, ani na węch! Na każdej parze obuwia musi być oznaczenie, z czego została wyprodukowana.

Na każdym bucie (wszywka wewnątrz, ewentualnie rysunki na opakowaniu) musi znajdować się informacja o materiałach użytych do produkcji. Tutaj możesz pobrać ściągę z oznaczeń. Przyda się na zakupach.

Gdzie można kupić wege buty?

Buty wykonane z tworzyw syntetycznych i naturalnych włókien roślinnych są dostępne w każdym sklepie. Szczególnie w dużych sklepach sieciowych jest ich pod dostatkiem. Trzeba tylko wykazać się cierpliwością i dobrze poszukać na półkach. Na każdej parze butów znajdują się oznaczenia, z czego jest ona wykonana. Informacje o oznaczeniach znajdziesz tutaj.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: