100 powodów: miód, wosk pszczeli, mleczko pszczele

Dziś kilka słów na temat miodu. Wielu wegan je miód. Dlaczego? Trudno powiedzieć. Jest to taki sam produkt odzwierzęcy jak mleko czy jajka, jego pozyskiwanie łączy się z cierpieniem i śmiercią wielu zwierząt. Dlatego nikt nie powinien jeść miodu. Dziś postaramy się Was do tego przekonać, prezentując kilkanaście kolejnych powodów, dla których warto przejść na weganizm.


39. Bo miód jest produkowany przez pszczoły dla ich własnych potrzeb (przetrwanie zimy). W warunkach hodowlanych zamieniany jest na cukier, substancję o wiele gorszej jakości.

40. Bo miód jest obecnie produkowany na skalę przemysłową, wiele pszczół jest celowo lub przypadkowo zabijanych przy jego produkcji.

41. Bo miód dla nas, ludzi, jest zwykłym dodatkiem. Nie potrzebujemy go, aby żyć.

42. Bo pszczoły wkładają wiele pracy, często poświęcają życie, aby wytworzyć miód, i autentycznie go potrzebują. Dlatego nie powinniśmy go pszczołom odbierać.

43. Bo pszczoły to zwierzęta, które posiadają układ nerwowy i czują ból (co zostało udowodnione naukowo).

44. Bo odbieranie im miodu często przebiega przy pomocy metod, które sprawiają pszczołom ból lub zadają śmierć.

45. Bo w naturalnych warunkach królowa żyje do pięciu lat. Hodowcy, w celu maksymalizacji zysków, wymieniają królową co rok, dwa. Wymiana to oczywiście zabicie poprzedniej królowej i wybór nowej (oczywiście przez hodowcę).

46. Bo wosk pszczeli i mleczko pszczele także pochodzą z ula. Pszczoły wytwarzają je na własne potrzeby, a nie po to, by ludzie używali ich jako kosmetyków!

47. Bo wyjmowany z ula plaster miodu w niektórych komorach ma larwy pszczół, które giną w czasie produkcji miodu.

48. Bo wiele dorosłych pszczół ginie podczas wyjmowania plastrów z ula. Próbują bronić swego domu i efektów swej pracy, żądląc pszczelarzy. Po ukąszeniu giną.

49. Bo larwy pszczół są tak tanie, że wielu pszczelarzy zabiera pszczołom cały miód na zimę. Przez to cała kolonia ginie z głodu, a pszczelarz w kolejnym roku zakłada nową hodowlę. Nazywając rzeczy po imieniu: hodowcy skazują na śmierć głodową zwierzęta, które kilka miesięcy codziennie ciężko pracowały na rzecz swojego ula.

50. Bo pszczoły zapylają prawie wszystkie rośliny. Bez nich nie mielibyśmy kwiatów, owoców, bez nich nie byłoby życia na ziemi. Jesteśmy im winni szacunek. Nie mamy prawa odbierać tym wspaniałym zwierzętom miodu. Zwłaszcza, że nie jest nam do niczego potrzebny.

51. Bo pszczoły są zagrożone wyginięciem. Masowe stosowanie pestycydów w rolnictwie w Europie i Stanach Zjednoczonych przyczyniło się do zjawiska zwanego masowym ginięciem pszczół.

52. Bo jedna pszczoła produkuje w ciągu życia tylko pół łyżeczki miodu. Pomyśl o tym, zanim następnym razem dodasz miodu do herbaty.

Wiele ciekawych informacji na temat miodu i jego produkcji znajdziecie na stronach: weganizm.com, vegetus.org (angielski)

One Comment to “100 powodów: miód, wosk pszczeli, mleczko pszczele”

  1. Zawsze można jeść sztuczny miód, który nie ma nic wspólnego z prawdziwym i nie krzywdzi pszczół.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: