100 powodów: rozrywka

Dziś przedostatni odcinek naszej listy 100 powodów, dla których warto przejść na weganizm. Dlaczego weganie i weganki sprzeciwiają się wykorzystywaniu zwierząt dla rozrywki?

77. Bo zwierzęta nie są dla naszej rozrywki.

78. Bo wędkarstwo to zabijanie zwierząt. Jeśli ktoś złowione ryby wypuszcza, to skazuje je na niewyobrażalny stres, cierpienie (np. wbicie haczyka, wyjmowanie haczyka, przebywanie poza wodą). Nie ma żadnej gwarancji, że zraniona ryba w ogóle przeżyje, prawie na pewno umrze w męczarniach.

79. Bo cyrk jest śmieszny, ale nie dla zwierząt. Metody tresury, przetrzymywanie zwierząt w klatkach, i sam fakt ich wykorzystywania sprawia, że weganie nie chodzą do cyrku. I zniechęcają do tego znajomych.

80. Bo miejscem dzikich zwierząt jest ich naturalne środowisko, a nie zoo, delfinarium, fokarium. Zwierzęta nie są po to, by służyć naszej rozrywce.

81. Bo nie żadnych dowodów naukowych na skuteczność dogoterapii, hipoterapii, delfinoterapii. Są za to znane liczne przypadki eksploatowania zwierząt w takich ośrodkach. Weganie sprzeciwiają się pracy zwierząt, a więc i wykorzystywaniu ich do takich przedsięwzięć.

82. Bo istnieją wiele alternatywy dla wiwisekcji, dlatego weganie sprzeciwiają się wykorzystywaniu zwierząt do testowania kosmetyków i leków.

83. Bo wiele stadnin koni nie zapewnia swoim zwierzętom „spokojnej starości”, ale sprzedaje je na mięso, kiedy staną się bezużyteczne. Chociaż kampania Fundacji VIVA! nieco przycichła, z Polski wciąż wywożone są transporty koni na rzeź.

84. Bo zabijanie zwierząt dla rozrywki jest moralnie naganne. Dlatego weganie sprzeciwiają się polowaniom.

85. Bo w Polsce bezdomność zwierząt (psy, koty) to ogromny problem. W przepełnionych schroniskach na nowy dom czekają setki tysięcy zwierząt. Dlatego weganie, wegetarianie i wszyscy wrażliwi ludzie nie kupują zwierząt, lecz adoptują je ze schronisk, fundacji i stowarzyszeń. Do tego samego zachęcają swoich znajomych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: